Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Solné doly Hallstatt

Návštěvu městečka Hallstatt doporučuji nejen kvůli solným dolům. Aby také ne, Hallstatt je na seznamu Dědictví UNESCO a má se opravdu čím pochlubit. Městečko ležící na břehu stejnojmenného jezera s překrásným výhledem na okolní vrcholky, historickým jádrem a bujarou promenádou, je oblíbeným výchozím bodem pro mnoho sportovců.

hallstatt  hallstatt  hallstatt

Solné doly leží poměrně vysoko nad městem. Nabízí se dokonce 3 možnosti, jak se k nim dopravit. Na vrchol vede poměrně náročná via ferrata, pěší túra (která zabere zhruba hodinu a půl) nebo rychlá ozubnicová lanovka. Po vystoupání se vám otevře neuvěřitelný pohled na Hallstattské jezero. Můžete si jej vychutnat na některé z vyhlídek nebo terasy místní restaurace. Tím však putování za solnými doly nekončí. Je třeba vystoupat ještě několik výškových metrů pěšky po naučné stezce. Okolní vysokohorskou přírodu si prostě zamilujete.

solná komora  solné doly hallstatt  salzwelten

Po několika stovkách metrů se ocitnete u budovy, kde se převléknete do hornického obleku (spíše budete vypadat jako trestanci). A pak už nic nebrání vstupu do solných dolů (ve skupince s průvodcem). Prohlídka trvá více jak hodinu a půl. V dolech je poměrně zima, proto doporučuji teplé oblečení (alespoň mikinu a pevnou obuv).

Po stopách "muže v soli"

Tak se v překladu jmenuje prohlídka, která na vás čeká. V roce 1734 totiž našli hallstattští horníci zachovalé, v soli konzervované, tělo horníka z prehistorické doby. Absolvujete v podstatě cestu časem od prvohor po současnost (v dolu se dodnes sůl těží!). Krom klasického výkladu, hornických strojů, jezírek a aranžovaných figurín se můžete těšit několik zpestření. Jedním z je nich pravá hornická skluzavka. Užijete si ji hned dvakrát, první je o něco kratší a můžete jí říkat tréninková. Ta druhá je totiž o poznání delší a navíc vám na ní změří vaši rychlost (plus vás vyfotí a fotografii si posléze můžete zakoupit). Nad jezírkem uvnitř hory shlédnete hru světel, která v sobě skrývá příběh muže v soli. Na úplný závěr prohlídky zažijete parádní jízdu hornickým vláčkem, kdy sedíte na lavici v řadě za sebou a projíždíte úzkými zákoutími nitra dolu (a opravdu rychle). Více informací a aktuální ceník vstupného naleznete na oficiálních stránkách www.salzwelten.at.

solné doly hallstatt  salzwelten  solná komora

Hotely v Hinterstoderu

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, odkazy